سفارش تبلیغ
صبا

 

                                                به بهانه نمایش سریال «مسیر انحرافی»

 

 مسیر انحرافی سال 1391 از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی با عنوان سال « تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی » نام گذاری شد . مانند هر سال ، بلافاصله پس از اعلام این نام گذاری ، همه دستگاه های تبلیغی و فرهنگی و رسانه ای شروع به مانور روی این موضوع کردند و بیلبورد نصب کردند و حتی در عرض یک هفته ، کتاب هم درباره آن چاپ ونشر کردند! اما در پشت بیشتر این فعالیت ها، پر کردن بیلان کاری و شعار بود و نه کار عمیق و فرهنگ ساز . 

    نمونه بارز این مسئله ، این روزها در عرصه فرهنگی به خوبی نمایان است . در شرایطی که یکی از شاخص های آرمانی سال جدید « تولید ملی » تعیین شده ، اما در همین ابتدای سال شاهد حجم زیادی از محصولات هستیم که هیچ نشانی از ملی و تولیدی بودن ندارند . یکی از این محصولات ، سریالی است با عنوان «مسیر انحرافی » که در قالبی طنز آمیز ، هر شب از شبکه سه سیما به نمایش در آمد اولین موضوعی که در مواجه با این مجموعه پدیدار است ، کپی بودن آن از روی آثار خارجی است. به طور مشخص ، چارچوب کلی روایت سریال ،اقتباسی است از روی سریال هالیوودی مشهور شبکه «ای بی سی» با نام «گمشدگان» (لاست) . این شباهت نه تنها به سقوط یک هواپیما در جزیره ای دور افتاده و ناشناخته محدود نیست ، بلکه بسیاری از نمادها و نمودهای این سریال ،کاملاً شبیه به عناصر و جزئیات داستان لاست است . مثل ماجرای فردی که جزیره را تحت کنترل دارد و هدفش سوءاستفاده از نخبگان برای منافع خودش است.  نکته جالب توجه این است که حتی ظاهر این فرد در «مسیر انحرافی » مانند فرد مشابه در سریال «لاست» است .

     البته اقتباس از روی آثار دیگران به خودی خود یک امر مذموم و منفی محسوب نمی شود ، اما آنچه تهدید به حساب می آید این است که این تقلید ، با تنزل به کپی کاری ،مانع خلاقیت شده و سبب شده اثر خلق شده جدید ، هویت و شخصیت مستقلی نداشته باشد. درباره این سریال نیز به جز برخی جلوه های ویژه که جای تحسین دارد ، سایر ابعاد کار با موفقیت هماه نبوده است . نه طنز گیرا و تأمل برانگیزی در آن بروز یافته و نه داستان منسجم و مجذوب کننده .بیشتر فضای این کار را سر و صدا و هیاهو فرا گرفته است . شلوغ کاری هایی که نه فط بیهوده و پوچ هستند که حتی کمتر باعث به خنده واداشتن بیننده تلویزیون می شوند. در این سریال مانند اغلب سریال های کمدی تلویزیون از الگوها و روش هایی بسیار دم دستی و سطح پایین برای به خنده واداشتن مخاطب استفاده شده است . اشارات پنهان غیراخلاقی ، توهین اعضای خانواده به یکدیگر ،بی حرمتی به بزرگترها ، زیر پا گذاشتن ارزش های روابط زن و شوهر ، تمسخر گویش ها و اقوام و انجام حرکات مشمئز کننده نمونه هایی از این روش هااست . 

    ضمن این که از نظر محتوایی و مضمونی نیز پرسش های بسیاری به آن وارد است، این مجموعه به نوعی دچار تفرقه نمایی و چند گانه معرفی کردن جامعه ایران است . به این ترتیب که در آن نماینده های طیف هایی از اجتماع در موقعیت تضاد و قهر در برابر یکدیگر ترسیم شده اند. نگاهی که در این مجموعه درباره آنه ارائه شده ، حاکم بودن نوعی تفرقه است. این نگاه در قسمتی بیشتر خود نمایی می کند که افراد باقی مانده از سقوط هواپیما هر یک پشت سر یک فرد صف می کشند و به جستجو برای نجات می پردازند . در این بخش، فردی که دارای ظاهری مدرن است مسیری که به چپ می رود را به عنوان بهترن راه بر می گزیند و دیگری که ظاهری سنتی دارد ، راه راست را مسیر خوشبختی معرفی می کند ! نکته شگفت انگیز این است که سریال اینگونه القا می کند که افرادی که راه راست را را انتخاب می کنند هیچ علاقه ای به این راه ندارند و صرفاً از سر اجبار و یا وابستگی خانوادگی به لیدر راه راست ، مجبور به این گزینش شده اند !

    تمسخر قشر مذهبی جامعه و نمایش افراد متشرع در قالب کاراکترهای عقب افتاده و بی دانش ، مضمونی است که سال ها پیش در سینمای ما رواج یافت ، اما مدت اندکی است که این مسئله به سریال های تلویزیونی نیز راه یافته است . این اتفاق در مجموعه کمدی «مسیر انحرافی » نیز به شکل آشکار ونخ نمایی پدیدار شده است . در این سریال شاهد طراحی شخصیتی دافعه انگیز و کودن ، به نمایندگی از افراد حزب اللهی هستیم که حتی قدرت تشخیص خیلی موضوع های ساده را نیز ندارد . اوبا اطرافیان خود برخورد نامناسبی دارد و حتی قادر به رعایت احترام داماد خود هم نیست . علاوه بر وی ، کاراکتر دیگری هم نماد مسئولان نظام است . تصویری که این سریال از کار گزاران نظام نشان داده ، افرادی فرصت طلب و دمدی مزاج است که بنابر شرایط ، تغییر عقیده می دهند و همچنین بسیار ترسو هستند .

     نکته قابل تأمل این است که جریان سریال سازی در کشور ما درست بر خلافجریان سریال سازی در غرب و به خصوص آمریکا حرکت می کند . سریال های ساخته شده در هالیوود ابزار هایی قدرتمند برای باز تولید ضد ارزش های سرمایه داری و اسطوره سازی جعلی برای جامعه آمریکا هستند . این تولیدات نه تنها شهروندان غربی را به سوی زندگی به سبک آمریکایی فرا می خوانند که ساکنان سرزمین های دیگر را نیز شیفته زیستن به شیوه یانکی ها میکنند . از همه مهمتر اینکه در آن سریال ها تلاش و جدیت ودقت فراوانی برای نمایش دادن چهره ای موجه از شخصیت انسان غربی و آمریکایی می شود ، اما با کمال تعجب شاهدیم در برخی از سریال های ما از جمله «مسیر انحرافی» با اینکه درسطح از سریال های هالیوودی تبلیغ شده ، اما نتوانسته اند رویکرد استراتژیک و ایدئولوژیک آن محصولات را الگو قرار دهند . ای کاش سازندگان این سریال نیز مانند سرمشق غربی خود ، برای ترویج سبک زندگی بومی و ترسیم انسان ایرانی اسلامی نیز تلاش می کردند . البته چنین شاخصه هایی باید با تدابیر و سیاستگذاری های مدیران سیما بستر سازی شوند . 

     نکته پایانی این که ، اقدام سیما به نمایش برنامه ها و مجموعه های طنز ، طبیعی و حتی می توان گفت الزامی است ،اما هم باید تعادل را رعایت و از افراط در این زمینه خودداری کند و هم اینکه از سقوط سریال ها به هزل جلوگیری نماید . شادابی و امید افکنی زمانی در سریال های سیما به یک روند جاری و غالب تبدیل می شود که پشتوانه چنین برنامه هاییایمان و آرمان باشد . یک سریال ساز چنانچه با اخلاص درونی کار کند ، تندترین نیش هایش نوش واقع می شود.  مسیر انحرافی                   

 
نویسنده : ترنم در تاریخ شنبه 91/2/9

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: خداوند نور حضرت فاطمه سلام الله علیها را پیش از آفرینش زمین و آسمان‌ها آفرید. عرض شد: یا رسول‌الله! مگر حضرت فاطمه علیهاالسلام از جنس آدمیان نیست؟ فرمود: او حور است در قالب آدمیان. خداوند نور وی را در صُلب آدم به ودیعه گذاشت و از صلب من بیرون آورد، هر گاه شوق بهشت می‌کنم، فاطمه را می‌بوسم. (1)

ابن‌عباس در خبر مفصلی از پیغمبر صلی الله علیه و آله نقل کرده که در ساق عرش نوری دیدم که فروزنده بود مانند حوریان بهشتی. پرسیدم کیست؟ گفتند: این دختر،«انسیه حوراء» است و او از میوه‌های بهشتی تکوّن یافته است.

حوریه‌ای است به صورت انسیه و انسیه‌ای است به معنی حوریه و چون درِ بهشت را گشودند، بوی حضرت فاطمه علیهاالسلام را استشمام کردم.

مراد از حوریه این است که مانند انسان و انسیه، به کدورات عالم طبع، آلوده نشده و چون ملکه نوری است که به همه صور می‌توان متشکل گردد.

اصل حورالعین، از طبیعت ملک و نورانیت است و حضرت فاطمه، انسیه‌ای است که به نورانیت و روحانیت فرشتگان است. چون بشریت، مستلزم کثرت کثافات عنصری مادی است؛ حضرت فاطمه انسیه حوراء از کدورت طبیعت بشری دور و منزه است و او موجودیت بین فرشتگان و بشر است.

بدین جهت حضرت زهرا سلام الله علیها را «انسیه حوراء» گفتند که روح افزا و روح بخش و روح انگیز بود و در طینت سنخیتی او، کدورات و پلیدی وجود نداشته است.

«انسیه حوراء»؛ یک فرشته‌ای به صورت ترکیب عنصری بشری است که در لطافت و ملاحت، حوراء و در صورت، بشری بود که آلوده به پلیدی‌های مادی نشده است.(2)

 

پی‌نوشت‌ها:

1- تفسیر الفرات، ص10.

2- کتاب فاطمة الزهرا"س" صاحب ولایت کبری، ص75.
نویسنده : ترنم در تاریخ سه شنبه 91/2/5
خبرخوان سایت
دوستان من
 1. خانواده ی خانه
  ساده دل
  خورشید تابنده عشق
  سیب خیال
  تصویر سازی و طراحی کتاب کودک 09128546268 09128546268
  شهر عشق
  فرزانگان امیدوار
  ****شهرستان بجنورد****
  جریان شناسی سیاسی - محمد علی لیالی
  جاده های مه آلود
  شین مثل شعور
  سرچشمه عدالت و فضیـلت ؛ امام مهــدی علیه السلام
  من وآینده من
  عشق الهی
  هم نفس
  آسمون آبی چهاربرج
  آقاشیر
  اتشنشانی بنادر کشور
  لنگه کفش
  برترین لحظه ها
  وبلاگ مسجد و دارالشفاء صاحب الزمان علیه السلام کوی راه حق اصفهان
  هیئت بیت العباس (ع) روستای المشیر
  محفل آشنایان((IMAN))
  کلبه بصیرت
  نمایندگی دوربین های مداربسته
  طراوت باران
  السلام علیکم یا اهل بیت النبوه
  ###@وطنم جزین@###
  مینودشت
  عشق مشعلدار
  نگاهی نو به مشاوره
  سارا احمدی
  بیصدا ترازسکوت...
  دیوانه
  ►▌ رنگارنگ ▌ ◄
  .: شهر عشق :.
  برادرم ... جایت همیشه سبز ...
  پیامنمای جامع
  بوی سیب
  هدهد
  کارشناس مدیریت دولتی
  پاتوق دوستان
  بنده ی ناچیز خدا
  رفقا
  PARSTIN ... MUSIC
  خدا میدونی دوستت دارم؟؟؟
  ردِ پای خط خطی های من
  دوستدار علمدار
  دلتنگ احساس تو
  نور اهلبیت (ع)
  پایگاه مرجع شهیدان باکری
  ستاره سهیل
  انسان جاری
  نشریه حضور
  غزل عشق
  خون شهدا
  پرستاری 91
  جرعه ای از شراب عشق
  حضورعشق
  مرام و معرفت
  بلوچستان
  صدای دل...
  شبستان
  دل شکســــته
  سه قدم مانده به....
  یامهدی
  به‌دونه
  دل نوشته
  دفتر تقدیر
  S&N 0511
  خدمات کامپیوتری ولیعصر (عج) روستای باغ آسیا
  عشق
  ترخون
  Manna
  دریایی از غم
  بیانات و سخنان رهبری
  ارواحنا فداک یا زینب
  دلنوشته های من
  اواز قطره
  گل یا پوچ2؟
  یه دختره تنها
  جون عزیزت بیاتو...
  به نام خدا
  بزرگترین سایت خنده بازار.خنده. شوخی. طنز.خنده دار
  رویای بارانی
  ऌ عاشق بی معشوق ऌ
  تـــــــکـــبـــیــر
  گل خشک
  جیغ بنفش در ساعت 25
  ستاره طلایی
  آن دنیا 13
  جایی برای خنده وشادی و تفریح
  عاشق روح الله
  تقدیم به کسی که باور نکرد دوستش دارم
  I AM WHAT I AM
  نهِ/ دی/ هشتاد و هشت
  من،منم.من مثل هیچکس نیستم
  Tarranome Ziba
  شاه تور
  هر چی تو فکرته
  غزلیات محسن نصیری(هامون)
  ღღ♥دنیای بارانی♥ღღ
  ایـــــــران آزاد
  wanted
  ܓ✿ دنـیــــای مـــــــن
  دهکده علم و فناوری
  دُرُخـــــــــــــــــــــــش
  وبلاگ دختر بسرای باحال ایرونی
  عشق یعنی ...
  رهبرم سید علی
  اخراجیها
  به یادتم
  شب های دلتنگی تو
  روان شناسی * 心理学 * psychology
  دوستانه
  زنگ تفریح
  هرچه می خواهد دل تنگم میذارم
  نیلوفر مرداب
  مهربانی
  آزاد
  •.ღ♥ فرشتــ ـــ ـه تنهــ ــ ــایی ♥ღ.•
  محبین
  دردودل
  ღஜღمطالب و عکس های جالب و زیبا و دیدنی
  عشق به خدا ادامه داره
  عرفان وادب
  .:: مــــهــــــدویــــــــت ::.
  allah is my lord
  یک عاشقانه ی ساده برای من......
  خــــــــــــــــاطــــــــــــره هـــا
  ღღدخــــتــــــرصــــورتـــــیღღ
  مهدی یاران
  علمی/مدارات الکترونیک/تازه های فناوری اطلاعات
  جوک ، اس ام اس ، عکس باحال
  بهار عشق
  عشق بزرگ ترین دروغ دنیاست
  دل شکسته
  دوستی
  یاس...
  دو دو(دایی) اری
  تنها تر از همیشه
  آموزش گام به گام هنر جدید ربان دوزی
  رضا ب.ی.م.ک.س.
  ღ♥ღ من و تو ღ♥ღ
  آتش دل
  یاور 313
  رویایی زندگی کردن...
  نسیم لوکس ...... یزد
  پر شکسته
  تینا
  دختران حوا
  ردپای عشق
  کفر نامه کارو
  ... فقط حرف حساب
  ►▌ ....عسا قلم....▌ ◄
  عاشقی
  لبخندکودکی
  عشق پنهان
  قوطی عطار
  کافه ترانزیــــــــت
  طراحی چهره
  Chamran University Accounting Association
  جامع ترین وبلاگ خبری
  پیامبران عفاف
  بهترین دوست
  پنجــــــره هایــ بستهـــ
  فروش خوکچه هندی
  فقط خدا
  داستان یک روز
  خبرهای ورزشی
  fall in love
  مناجات با عشق
  فهادانــ
  شیدایی
  هرچه دل تنگم بخواهد
  معرکه همون قلقلک
  سرباز ولایت
  فقط من برای تو
  bestha
  your memoirs
  شورای شهراندیشه
  پایان من
  کهکشان
  زازران
  من وتو
  هیئت عزاداری آسمانیان فاطمه زهرا
  اسراء
  ««««« شب های تهران »»»»»
  * امام مبین *
  قصر حبـابی
  منتظر
  دهاتی
  fazestan
  دل سوخته
  رویای زیبا ...
  شاخه نبات
  کشتی کج
  سحر
  شاهراه عشق علم معرفت
  غریب مادر
  ایـــــــــــران مــــــــن
  باران
  طراحی سایت
  صدای پای انتظار
  جنبش اینترنتی
  فدائیان تو
  سیب سرخ
  مهدی یاران
  مقام معظم رهبری
  شیعه شناسی
  دل نوشته
  کلوب آگهی
  مجله شبانه باشگاه خبرنگاران
  ::عمار ولایت::
  تی شرت محرم
  4دیواری عشق
  خداحافظ عشق
  ⓿⏝⓿عاشق یک لحظه نگاهت ⓿⏝⓿
  عاشقانه های یه خل و چل
  دانلود رمان های ایرانی و عاشقانه
  رسانه فرهنگی موسیقی مـــلـــودیـــ ها!
  خیلی هم عالی
  حقانیت حضرت امیر
  آموزش خیاطی
  آموزش تست زدن کنکور
  انجمن وبلاگنویسان مشهد
  *** SoKoOtE MaHz ***
  همیشه ابری
  آموزش گیتار ، خوانندگی ، سلف‍ژ ، آکورد ،تبلچر ، نت ، آرپژ ،جدید
  جالب انگیزناک
  معماری نوین
  هر چه میخواهد دله تنگت بگو . . .
  °°FoReVEr••
  معماری
 2. آپلود عکس
 3. طراحی اختصاصی قالب
 4. ابزار وبلاگ
 5. ابزار وبلاگ
 6. نایت ملودی
پیوندهای روزانه
آرشیو سایت
سایر امکانات
بازدید امروز: 13
بازدید دیروز: 21
کل بازدیدها: 104003